Ciano Emotions Pro 100 White
Brand: Ciano
Price: €449,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: d4c59f7b-92ca-4484-a1d3-1ffc00dfb229
Description
Type of Aquarium: Fresh Water Aquarium
with Cabinet: yes
Special Features: Push to Open Doors
Weight: 83 kg
Tank Capacity: 201 litre
Length: 102.4 cm
Depth: 40 cm
Height: 61 cm
Aquarium Tank Material: Glass
Under-Cabinet Material: Chipboard
Number of Doors: 2 Door
Pump Performance: 850 l/h
Light Included: yes
Lighting Type: LED
Max. Heat Output: 200 Watt
with Cover: yes
Specifications
| Product Type | Aquarium Set |
|---|---|
| Type of Aquarium | Fresh Water Aquarium |
| with Cabinet | yes |
| Special Features | Push to Open Doors |
| Weight | 83 kg |
| Tank Capacity | 201 litre |
| Length | 102.4 cm |
| Depth | 40 cm |
| Height | 61 cm |
| Aquarium Tank Material | Glass |
| Under-Cabinet Material | Chipboard |
| Number of Doors | 2 Door |
| Pump Performance | 850 l/h |
| Light Included | yes |
| Lighting Type | LED |
| Max. Heat Output | 200 Watt |
| with Cover | yes |
Reviews
Legit so good
Perfect.
Worth the investment for sure
Love this! 😄
One of my best buys ever
Exceeds expectations
Really good value for the price
Delivered when promised... very satisfied
Very pleased with this
Fantastic product, really impressed
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.