Juwel Rio 240 LED SBX
Brand: Juwel
Price: €413,00
✓ In Stock · Free Shipping
SKU: 1e5951d1-c0a1-4d25-979b-9c761bc986bb
Description
Series: Juwel Rio
Aquarienart: Fresh Water Aquarium, Marine Aquarium
Colour: White
with Cabinet: yes
Included in Delivery: Filter, Aquarium, Heater, Cabinet, Pump, Lighting, Impeller
Dimensions incl. cabinet base: 121 x 41 x 128 cm
Country of Origin: Germany
Tank Capacity: 240 litre
Length: 121 cm
Depth: 41 cm
Height: 55 cm
Aquarium Tank Material: Glass
Filter: Bioflow M
Pump: Eccoflow 1000
Pump Performance: 1,000 l/h
Filter Volume: 3 litre
Filter Dimensions: 15.5 x 10.2 x 41.7 cm
Light Included: no
Lighting: MultiLux LED 120
Lighting Type: LED
Lamp Power: 2 x 29 Watt
Lighting Length: 1,192 mm
Colour Temperature: 9,000 K
Light Output: 6,670 Lumen
Heater: Aqua Heat 200
Max. Heat Output: 200 Watt
Heater Temperature Range: +20 to +30 °C
with Cover: no
Specifications
| Product Type | Aquarium Set |
|---|---|
| Series | Juwel Rio |
| Aquarienart | Fresh Water Aquarium, Marine Aquarium |
| Colour | White |
| with Cabinet | yes |
| Included in Delivery | Filter, Aquarium, Heater, Cabinet, Pump, Lighting, Impeller |
| Dimensions incl. cabinet base | 121 x 41 x 128 cm |
| Country of Origin | Germany |
| Tank Capacity | 240 litre |
| Length | 121 cm |
| Depth | 41 cm |
| Height | 55 cm |
| Aquarium Tank Material | Glass |
| Filter | Bioflow M |
| Pump | Eccoflow 1000 |
| Pump Performance | 1,000 l/h |
| Filter Volume | 3 litre |
| Filter Dimensions | 15.5 x 10.2 x 41.7 cm |
| Light Included | no |
| Lighting | MultiLux LED 120 |
| Lighting Type | LED |
| Lamp Power | 2 x 29 Watt |
| Lighting Length | 1,192 mm |
| Colour Temperature | 9,000 K |
| Light Output | 6,670 Lumen |
| Heater | Aqua Heat 200 |
| Max. Heat Output | 200 Watt |
| Heater Temperature Range | +20 to +30 °C |
| with Cover | no |
Reviews
Can't find any faults
Even better than I thought
Works great, good price
Honestly fantastic
Highly recommend!
Definitely worth the money
One of my best buys ever
Worth it
Top stuff!
Fast delivery, product is solid
FAQ
How long does delivery take?
Delivery typically takes 2-3 business days within Germany and up to 5 business days to other EU countries. For delivery outside EU it depends, but usually not more than 2 weeks.
Is it a new or refurbished product?
It's brand new unopened original product.
Can I get invoice as company?
Yes! During checkout, check "I have a VAT number" in the shipping address section, enter your VAT number, and select the option to remove VAT. The invoice with reverse charge will be generated automatically and attached to your confirmation email.
What if product damaged during delivery?
Delivery is insured, and we as store take full responsibility for that. If product damaged, please send us email to initiate return.
Can I return the product?
Yes, you have 14 days to return the product. More details in our Return Policy.
Is there a warranty?
Yes, we offer a 2-year warranty on all products.
What payment methods do you accept?
We accept credit cards, debit cards, and bank transfers for your convenience.
Do you ship for free?
Yes, we offer free shipping on all orders across Europe.
Which countries do you ship to?
We ship worldwide to all countries with free shipping on every order.
How do I make a warranty claim?
Contact our customer support with your order number and a description of the issue. We will arrange a replacement or repair within the 2-year warranty period.
How can I track my order?
Once your order ships, you will receive a tracking number via email. You can use this number to track your package on the carrier's website.
How long does international delivery take?
Delivery to EU countries typically takes 2-5 business days. For countries outside the EU, delivery takes 5-14 business days depending on the destination.